02.12.2016 Wyświetleń: 1873

Przemyślane budowanie drużyny lotowej - bracia Kosińscy z Oddziału Żary

Łukasz i Marcin KosińscyBohaterów naszego artykułu – braci Marcina i Łukasza Kosińskich, przedstawialiśmy Wam w marcowym numerze Poradnika Hodowcy w roku 2015. Wówczas, w artykule pod tytułem „Powrót Mistrzów gniazdówki”, skupiliśmy się wyłącznie na tematach związanych z prowadzeniem gołębi młodych. Podyktowane to było faktem, iż nasi bohaterowie, po trzyletniej przerwie, wrócili do lotowania budując drużynę lotową „od zera”, tzn. zaczynając od lotów gołębi młodych. W chwili, gdy z nimi rozmawialiśmy byli po rewelacyjnie zakończonym sezonie młódków, dlatego wówczas skupiliśmy się na tej grupie gołębi. O gołębiach dorosłych za dużo nie pisaliśmy, ponieważ roczniaki wtedy dopiero były szykowane do rywalizacji gołębi dorosłych. Nadrabiamy zaległości i tym razem opiszemy Wam tę hodowlę głównie pod kątem prowadzenia gołębi dorosłych. Zanim jednak przejdziemy do tematów stricte hodowlanych, chcielibyśmy przypomnieć Wam sylwetki żarskich hodowców. (...)

 

(...) Jak podkreślał nam Marcin, częstym błędem początkujących hodowców, którzy zaczynają przygodę z gołębiami jest słuchanie starszych „kolegów” i wysyłanie niedoświadczonych roczniaków, na długie loty. Z reguły kończy się to sytuacją, że na koniec sezonu zostają z kilkoma gołębiami i zastanawiają się nad całkowitą rezygnacją z hodowli. Dlatego uważamy, że Marcin z Łukaszem bardzo dobrze podeszli do tematu i nie starali się na siłę lecieć wszystkich lotów, tylko małymi krokami budować swoją nową hodowlę. Skupili się na krótszych lotach i dzięki temu mają gołębie z ogromnym potencjałem pod przyszły sezon, a do tego sukcesy we współzawodnictwach „krótszych” lotów. W swoim mocnym Oddziale Żary zdobyli tytuły: Mistrz w kat. A (oraz 2., 7., 8. i 9. lotnik), wice Mistrz zespołu roczniaków (oraz 2. i 9. lotnik), 1. Przodownika w kat. B (oraz 9. lotnik), 4. Przodownik zespołu lotników. A rywalizowali z takimi hodowcami jak: Łepuch I.K.D., Skowronek Krzysztof, Czubak D.R., Golec Krzysztof, Matuszek-Nowaczyński, Wojcieszenko Grzegorz, Błaszczyk M.S., Hołodiuk Franciszek, Dzieżyc Stanisław, Żukiewicz M.M. (wymieniono pierwszą „10” mistrzostwa seryjnego „5 z 50” Oddziału Żary z 2016r.). Przy okazji napiszmy o lotach gołębi młodych: II-wice Mistrz w „5 z całości” oraz 2. Przodownik „8 z 15 z GMP”. Przedsezonowe cele prawie w pełni zostały znów osiągnięte.

Będąc przy wynikach przypomnimy jeszcze te z sezonu 2015, kiedy lotowali wyłącznie roczniakami. Sezon ten zakończyli z oddziałowymi tytułami Mistrza zespołu rocznych (oraz 9. lotnik) oraz wice Mistrza w kat. A (oraz 4. i 5. lotnik). Natomiast w lotach gołębi młodych zdobyli tytuły: wice Mistrza „5 z całości” (oraz 2., 4., 7. i 8. lotnik) oraz II-wice Mistrz zespołu młodych. (...)

{imageshow sl=48 sc=5 /}

(...) Dla wszystkich osób, które tak jak i my widzą ogromny potencjał w hodowli braci Kosińskich mamy nie lada niespodziankę. Mianowicie w dniach od 2 do 11 grudnia ma portalu SuperGolab.pl odbędzie się aukcja około 25 gołębi z ich hodowli. Będą to młode z trzeciego lęgu z gołębnika rozpłodowego. Dwoma pierwszymi lęgami Marcin z Łukaszem lotowali w swoim Oddziale. Do trzeciego lęgu wybrano tylko najlepsze pary, z których późne młode oferowane będą na aukcji. Będą to ptaki po takich gołębiach jak : DV-596 x PL-7803 (super para wywodząca się z gołębi H.Wiedena (Horemans) która wydała m.in. 3456 - super lotniczkę, najlepszego lotnika Oddziału w 2014r. gołębi młodych – 6wkł. / 6konk., 8358 – super lotniczkę, będącą w drużynie mistrza Oddziału w kat. A, PL-0370-10-2800 zdobywcę 1 konk., syn złotej pary, ojciec wielu super lotników, 1702 - podstawa hodowli, ojciec licznych zdobywców czołowych konkursów. Dodatkowo do nabycia będą dwa gołąbki po wdowcach: płowym 3436 – 2. lotniku Oddziału Żary w kat. A oraz 8301 – 2. młodym lotniku Oddziału z sezonu 2015, zdobywcy 6konk./6wkł., w tym czołowy konkurs z lotu Minden. W związku z nabyciem kilku nowych nabytków do gołębnika rozpłodowego bracia Kosińscy postanowili przeznaczyć na aukcję także kilka dorosłych ptaków, podkreślają jednak, iż nie są to ptaki przez nich wyselekcjonowane (gdyż takie po prostu usuwają), lecz będą to ptaki, których nie zdołali jeszcze u siebie sprawdzić, gdyż ich potomstwo np. zginęło w trakcie oblotów. I tak wśród oferowanych ptaków rozpłodowych znajdzie się syn podstawy hodowli tandemu Kapinos-Leś z Oddziału Mielec, starego holendra 246. Z linii 246 bracia Kosińscy mają już sporo gołębi, więc teraz inni będą mieli okazję włączyć go do swojej hodowli. Będzie w ofercie sprzedaży także samica CZ-0202-12-1464 od L.Skovrana, która wydała już najlepszego lotnika Oddziału w lotach gołębi młodych.

Pełne rodowody oraz opisy sprzedawanych gołębi będą udostępnione bezpośrednio przy aukcjach, my tylko chcielibyśmy dodać, że są to naprawdę wartościowe ptaki, które bez wątpienia mogą przyczynić się do wzmocnienie nawet bardzo dobrej hodowli.

 

Ciąg dalszy niniejszego artykułu znajdziecie w najnowszym numerze Poradnika Hodowcy (PH/12/2016). Zapraszamy do lektury!

Aby przejść do aukcji gołębi braci Marcina i Łukasza Kosińskich kliknij tutaj