Autor: Bos Sławomir / 30.07.2019 Wyświetleń: 4256

Lot Narodowy BRUKSELA 2019

Za nami 3 edycja lotu narodowego Bruksela.

W locie uczestniczyło 24 Okręgi i ponad 25 tys. gołębi.

Od samego początku było wiadomo, że gołębie z tego lotu nie będą miały łatwo. W drodze do Brukseli straszliwy upał dochodzący do 40 st C. Na miejscu startu już od piątku dwa silne fronty atmosferyczne powodowały silne opady deszczu. W sobotę te fronty otoczyły Brukselę  jak wojsko otacza broniącą się twierdzę, tworząc silny pierścień  deszczu uniemożliwiając start naszych gołębi.
Dopiero w niedziele była nadzieja na ich start.
W niedzielę od samego rana trwały konsultację i analizy map pogodowych. W samej Belgi niebo było pochmurne za to wiatr zachodni. W Niemczech zaś odwrotnie: słońce z temperatura przekraczająca 35 st C ale wiatr wschodni. Było wiadomo, że lot nie będzie zaliczany do łatwych. I jest: w końcu zapada decyzja; start nastąpi dzisiaj.

O godz. 10.50 startuje do boju armia 25 tys polskich gołębi, które do pokonania mają dystans od 770 km do przeszło 1300 km.W pierwszym dniu niestety do Polski nie dociera żaden gołąb, ale już w poniedziałek od samego rana są sygnały o pojawiających się gołębiach. Na początku przy samej granicy z Niemcami, a z biegiem upływającego czasu coraz dalej i dalej. Przed wieczorem zaczynają zgłaszać przybycie swoich gołębi hodowcy z najdalej oddalonych części kraju.

Podziękowania należą się Zarządowi Głównemu za organizację lotu, a w szczególności Prezydentowi naszego związku Krzysztofowi Kawalerowi i Wiceprezydentowi ds. Lotowych Mirosławowi Gamży, którzy byli obecni na miejscu startu i nadzorowali wypuszczenie polskich gołębi.Podziękowania należą się również Okręgom, za zorganizowanie transportu i zapewnienie komfortowych warunków gołębiom na ten lot.
Przedstawiciele władz belgijskiego związku KBDB  zachwyceni byli naszym transportem do przewozu gołębi. Z podziwem oglądali nasze kabiny i ich wyposażenie.

Szczególne podziękowania należą się konwojentom i kierowcom   za wspaniałą opiekę nad naszymi gołębiami. To w dużej mierze od nich zależy kondycja naszych gołębie przed startem. Widzieliśmy jak z pełnym zaangażowaniem starali się aby nasze gołębie miały pod dostatkiem karmę i wodę.

Okręg Tarnobrzeg przygotował pamiątkowy baner z okazji lotu narodowego Bruksela 2019, ich kabina, która była z oddziału Mielec  posiadała pamiątkowe plakietki z lotu Bruksela a kierowcy pamiątkowe koszulki.Idea lotu narodowego na pewno jest szczytnym celem i bezdyskusyjnie warta kontynuacji. Lot Bruksela na pewno nie będzie należał do łatwych ale z pewnością zostanie na długie lata w pamięci hodowcom biorącym w nim udział. Loty narodowe mają swoją magię, są solą naszego sportu, a widok powracającego gołębia z takiego lotu dla każdego hodowcy jest czymś wyjątkowym i niezapomnianym.

Martwi nas natomiast mała ilość okręgów biorących w nim udział.
Nie zrozumiałe jest dlaczego nie wszystkie Okręgi przyłączyły się do lotu Narodowego. Mamy tu na uwadze szczególnie Okręgi położone najbliżej tzn. w I i II strefie. Część Okręgów nie zainteresowana była lotem Bruksela a wolały zorganizować loty okręgowe z miejscowości tak jak, w przypadku np.Okręgu Zielona Góra  lot Roosendaal. (odległości o 20 km bliżej jak z Brukseli). Lot bardzo ciężki a prestiż lotu zdecydowanie mniejszy jak Lot Narodowy.

Mamy nadzieję że za rok liczba Okręgów biorących udział w locie będzie zdecydowanie większa a co za tym idzie liczba gołębi biorąca w IV edycji Lotu Narodowego  Bruksela 2020 zdecydowanie większa.