10.09.2018 Wyświetleń: 4010

Władysław I Piotr Kowalewscy - mistrzowska hodowla Okręgu Wrocław

Hodowla ta od wielu lat należy do ścisłej czołówki Okręgu Wrocław i Regionu V.

Na przestrzeni kilkunastu lat zdobyli niezliczone tytuły mistrzowskie w rywalizacjach na wszystkich szczeblach tj. oddziałowej okręgowej, regionu i mistrzostw Polski. Gołębie z ich hodowli wielokrotnie reprezentowały Okręg na wystawie Ogólnopolskiej a w 2017 r zdobyli tytuł Najlepszego Rocznego Gołębia Polski.

Hodowla ta znajduje się w miejscowości Ślęza tuż obok Wrocławia. Jest to hodowla  pokoleniowa prowadzona przez ojca i syna. Piotr jako ten młodszy wprowadził do niej ducha nowoczesnego podejścia do sportu. Piotr odpowiedzialny jest za gołębie lotowe a jego tata Władysław za gołębie rozpłodowe i młode. Znakomicie się uzupełniają i kiedy jeden z nich jest w pracy drugi przejmuje obowiązki hodowlane drugiego.

Lotują metodą suchego totalnego wdowieństwa gdzie wszystkie gołębie muszą uczestniczyć w lotach od 100-700 km.  Lotniki nie wychowują młodych ani przed ani po lotach. Do lotu przeznaczają ok. 130 gołębi z czego ok 40-50 stanowią gołębie dwu letnie i starsze.

Jak twierdzi Piotr  hodowla i selekcja prowadzona jest w kierunku gołębi all round czyli takich,  które wygrywają na krótkim jak i na dalekim dystansie. Od gołębi rocznych wymaga się prawie tyle samo co od gołębi starszych. Nie ma tu taryfy ulgowej i przez cały rok prowadzona jest ostra selekcja. Po sezonie zostają tylko najlepsze z najlepszych.

Karmione są dobrymi mieszankami do syta, nie wydziel się tu karmy dla gołębi. Jeżeli chodzi o suplementy to w tej hodowli nie ma wybranej jednej firmy, stosują dodatki żywieniowe z wielu firm w zależności od potrzeby.

Gołębie lotowe przebywają w gołębniku murowanym znajdującym się nad gołębnikiem rozpłodowym i gołębi młodych. W tym roku dodatkowo został wybudowany gołębnik drewniany, w którym przebywały gołębie roczne.

Gołębnik rozpłodowy oparty jest na gołębiach od Piotra Knapa z Niemiec. Są to bardzo dobre gołębie z mistrzowskich hodowli. W rozpłodzie znajdują się również najlepsze lotniki, które przez 4-5 lat zdobywały czołowe lokaty. Dobierając gołębie w pary Piotr ma zasadę, że  łączy gołębie w krzyżówce i ważne jest aby nie łączyć małego gołębia z małym czy dużego z dużym.

Wyniki z ostatnich lat

Gołębie rozpłodowe  

Super rozpłodowiec oryginał od Piotra Knapa z linii Vandenabeele