Raport ze Wspólnych Gołębników: lipiec-sierpień 2016
Zapraszamy do zapoznania się z miesięcznym raportem z działalności wspólnych gołębników, które Poradnik Hodowcy objął patronatem medialnym w sezonie 2015/2016. Przedstawione wiadomości dotyczą miesiąca lipiec-sierpień 2016.
WG Krakus
Śledząc stronę internetową wspólnego gołębnika Krakus, możemy zobaczyć jak wygląda cały kompleks po zakończeniu prac związanych z jego rozbudową przed tegorocznym sezonem. Całość prezentuje się bardzo okazale. Widać, że organizatorzy chcieli zadbać o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Chociażby równo przycięta trawa na ogrodzonym terenie wokół imponujących gołębników pokazuje dbałość organizatorów o detale, a to właśnie detale często decydują o powodzeniu całego przedsięwzięcia, jakim jest organizacja wspólnego gołębnika.
Na początku lipca stado zostało po raz ostatni zaszczepione. Tym razem przeciwko ospie. Ptaki przeszły to bardzo dobrze, co potwierdził częsty monitoring stanu ich zdrowia. Młódki są w bardzo dobrej kondycji i chętnie latają wokół gołębnika.
20 lipca uruchomiony został system konstatowania gołębi. W zakładce „Wyniki na żywo” można sprawdzić aktualny stan gołębnika. W kolejnych dniach pojawiać się tam będą wyniki z treningów wyjazdowych organizowanych przez organizatorów. Pierwszy z nich planowany jest na poniedziałek, 1 sierpnia, a kolejny na czwartek 4 sierpnia. Gołębie wypuszczane będą całym stadem, z odległości 5, 10, 20, 40, 60 km. Po 10 sierpnia zacznie się prawdziwe ściganie, gdyż na ten czas planowane jest rozpoczęcie zmagań w lotach konkursowych. Zgodnie z regulaminem w tym roku będzie ich 6, z odległości około 100, 150, 200, 250, 350, 500 km. Ostatni lot konkursowy będący finałem tegorocznej edycji przypaść ma na dzień 10 września. Wszystkie wspomniane daty mogą jednak ulec zmianie ze względu na warunki atmosferyczne.
WG Kuźnica
Potwierdziła się informacja, którą podaliśmy w ostatnim numerze Poradnika Hodowcy, o zmianie systemu konstatowania gołębi we wspólnym gołębniku Kuźnica. Poprzedni system został zastąpiony sprzętem i oprogramowaniem marki Benzing. Nowy system uruchamiany jest codziennie, od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem dni, w których pogoda uniemożliwia przeprowadzenie oblotu. Tak więc na stronie producenta można na bieżąco śledzić aktualny stan gołębnika w Lgocie Murowanej.
Podobnie jak przed rokiem, tak i w tym sezonie WG Kuźnica odwiedzi wybitny hodowca, a zarazem lekarz weterynarii - Raf Herbots. Jego wizyta planowana jest na ostatnie dni lipca - dokładnie na 28 i 29. Sprawdzi on stan zdrowia lotników ze wspólnego gołębnika oraz ptaków przywiezionych przez indywidualnych hodowców.
Rozmawiając z Bartoszem Morelem dowiedzieliśmy się, że w tym roku zmianie uległ system karmienia. Wprowadzone zmiany w zauważalny sposób przełożyły się na witalność i „lotność” tegorocznych gołębi. W ostatnim tygodniu lipca młode lotniki zaznajamiane będą w koszami transportowymi. Początkowo po zakoszowaniu wypuszczane będą z niewielkich odległości w pobliżu gołębnika. Następnie odległości będą systematycznie zwiększane i młódki wywożone będą na coraz dłuższe treningi. Loty konkursowe planowane są na przełom sierpnia i września. Pierwszy z nich ma odbyć się 26 sierpnia. Gołębie zostaną wypuszczone w miejscowości Ostrów Wielkopolski, która oddalana jest od WG Kuźnica o około 175 km. Kolejne loty konkursowe odbędą się 2 i 9 września, odpowiednio ze Śremu (ok. 250 km) i Międzyrzecza (ok. 350 km). Finał przewidziany jest na weekend 17-18 września. Miejscowością startu będzie Blankenhof. To niemieckie miasto znajduje się w odległości ok. 550 km od Lgoty Murowanej.
Na koniec w imieniu organizatora zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w komisjach wkładaniowych. Jeżeli chcielibyście na własne oczy obejrzeć lotniki z WG Kuźnica, to zgłaszajcie się do Bartosza Morela i odwiedzajcie prowadzony przez niego wspólny gołębnik.
WG Mazowsze
Rozmawiając w czwartek 21 lipca z Robertem Fedorowiczem dowiedzieliśmy się, że powierzone mu gołębie odbyły już pięć wywózek treningowych. Wszystkie z nich rozgrywane były na dystansie do 20 km i miały za zadanie wyrobienie w lotnikach prawidłowego odruchu powrotu do gołębnika. Obserwując przygotowanie gołębi to tegorocznych startów, organizator WG Mazowsze jest bardzo zadowolony z efektów swojej pracy. Po odbyciu wspomnianych lotów treningowych, gołębie nauczyły się ładnie odchodzić z miejsca wypuszczenia i pewnie wracać do gołębników. Jak do tej pory wypuszczane były małymi grupkami, dzięki czemu, teoretycznie powinno być im łatwiej. W ostatnim tygodniu lipca planowane jest rozegranie czterech kolejnych treningów z dłuższych odległości (25, 35, 50 i 80 km). Wyniki tych lotów będą udostępniane na żywo na stronie WG Mazowsze. Wszystkie te treningi służą odpowiedniemu przygotowaniu młodych lotników do rywalizacji konkursowej, która rozpocznie się 10 sierpnia. Kolejne loty konkursowe przypaść mają na kolejne środy sierpnia, tj. 17, 24 i 31. Finał natomiast planowany jest na sobotę 10 września.
Zapytany przez nas, Robert Fedorowicz przyznał, że jak do tej pory rzeczą, która najbardziej go cieszy w tym roku, to zdrowie gołębi. Potwierdzeniem jego słów są codzienne oględziny stada oraz wyrywkowe badania, którym regularnie poddawane są gołębie. Podczas naszej rozmowy poruszyliśmy również temat dotyczący strat gołębi. Wiadomym jest, że przy tak dużym stadzie, nawet najdrobniejsze straty procentowe przekładają się na kilka-kilkadziesiąt ptaków. Robert Fedorowicz przyznał, że żal mu wszystkich gołębi, które nie wróciły do gołębników, lecz w szczególności tych, które zakończyły rywalizację z powodu wypadku, a nie swojej słabszej formy. Mowa tu głównie o ptakach, które np. rozbiły się o przewody wysokiego napięcia, które co ciekawe, znajdują się ok. 5 km od gołębników.
WG Łąck
Z Cyprianem Jagielskim rozmawialiśmy bezpośrednio przed zamknięciem aktualnego numeru, czyli w czwartek 21 lipca. Był bardzo zadowolony z formy i kondycji powierzonych mu ptaków. Stwierdził, że Wojciech Zalewski, będący opiekunem stada w WG Łąck, bardzo rzetelnie podchodzi do swoich obowiązków, korzystając przy tym z ogromnego doświadczenia i wiedzy hodowlanej. Do momentu naszej rozmowy, w tym wspólnym gołębniku, zaginęło tylko siedem gołębi. Organizatorzy podejrzewają, że część z nich mogła paść łupem jastrzębia. Przyznają, że mają z nim niemały kłopot.
Stado jest pod ciągłą kontrolą stanu zdrowia. Lekarz weterynarii Mariusz Krawczyński regularnie odwiedza gołębnik i monitoruje formę młodych lotników. Zgodnie z przyjętym wcześniej planem, w lipcu dokonał ostatnich szczepień przeciwko paramyksowirozie oraz ospie.
Siedząc w domu i nie ruszając się sprzed komputera możecie sami zobaczyć jak wyglądają gołębie ze wspólnego gołębnika Łąck. Wystarczy wejść na jego oficjalną stronę internetową. Do dwóch działających wcześniej kamer organizatorzy postanowili dołożyć jeszcze jedną.
W ostatnim tygodniu lipca planowane jest uruchomienie systemu konstatującego, dzięki czemu wyniki z lotów treningowych będzie można śledzić na żywo. Wywózki będą odbywały się co kilka dni i w głównej mierze zależne będą od warunków atmosferycznych oraz formy gołębi.
W tym samym czasie, czyli w końcówce lipca na stronie internetowej WG Łąck, opublikowana zostanie lista nagród. Zgodnie z regulaminem, w przypadku niepełnej obsady, nagrody przeliczone zostaną proporcjonalnie do liczby zgłoszonych i opłaconych ptaków.
WG Mistrzów
Tradycyjnie, jak co miesiąc, termin oddawania gazety do druku nie pozwala na przekazanie Wam aktualnych wiadomości z końcówki miesiąca poprzedzającego ukazanie się najnowszego numeru Poradnika Hodowcy. Musimy więc skupić się na wydarzeniach, które miały miejsce do 21 lipca. Zgodnie z zapowiedziami Grzegorza Drygały, w lipcu młode lotniki poznały dyscyplinę lotową. Treningi wokół gołębnika odbywały się w wyznaczonym czasie, z pełną aktywnością lotową i określoną długością trwania. Nie było mowy o leniuchowaniu.
Na początku sierpnia mają rozpocząć się pierwsze treningi wyjazdowe. Początkowo z niewielkich odległości, które systematycznie będą zwiększane. Loty te będzie można śledzić na żywo na stronie internetowej WG Mistrzów. Po ich odbyciu, młode lotniki wyrobią w sobie odruch obierania odpowiedniego kierunku i powrotu do gołębnika. Ponadto w połączeniu z oblotami wokół gołębnika powinny zbudować odpowiednią wydolność lotową przed zmaganiami konkursowymi, które rozpoczną się w połowie sierpnia. Pierwszy z nich planowany jest pomiędzy 16, a 18 sierpnia. Następne z nich odbywać się będą między wtorkiem, a czwartkiem w kolejnych tygodniach. Wyjątek stanowił będzie finał, który tradycyjnie przewidziany jest na weekend. Jeżeli warunki atmosferyczne na to pozwolą, finał rozegrany zostanie 17 lub 18 września. Przewidywany dystans lotu finałowego to 350-400 km. Dokładna miejscowość startu zostanie ogłoszona w trakcie sezonu oraz opublikowana na stronie internetowej. Ze względu na bliskie położenie WG Mistrzów od granicy oraz zachodni kierunek lotów, wszystkie loty konkursowe odbywać się będą z terenu Niemiec.
WG Polska
Naszym zdaniem strona internetowa wspólnego gołębnika Polska prowadzona jest w sposób wręcz wzorcowy. Adrian Kasprzak rzetelnie przykłada się do obowiązku informowania uczestników o najważniejszych sprawach związanych z prowadzonym przez siebie wspólnym gołębnikiem. Jeżeli więc chcecie być „na bieżąco” z tematami z WG Polska, to zaglądajcie na jego stronę www. Ze względu na ograniczenia, jakie niesie ze sobą używanie systemu TauRIS Derby, klasyfikacje „Najlepszy As Lotnik” oraz „Najlepsza Drużyna” będą obliczane na podstawie punktów szwajcarskich. Oznacza to, że zwycięzca lotu bez względu na liczbę gołębi biorących udział w locie otrzyma 100 punktów., kolejny odpowiednio mniej, aż do momentu, gdy wróci 33% gołębi. Pozostałe 2/3 gołębi punktów nie zdobywa.
Po lipcowych przygotowaniach do głównych zmagań w inauguracyjnym sezonie, sierpień będzie miesiącem, w którym wszystko się rozstrzygnie. Właśnie w sierpniu odbędą się wszystkie 4 loty konkursowe. Wszystkie odbywać się będą z kierunku zachodniego, a ich odległość będzie się systematycznie wydłużać z około 110 km do około 400 km. Najdłuższym z wymienionych lotów będzie oczywiście finał, który planowany jest na 28 sierpnia. Miejscem wypuszczenia będzie niemiecka miejscowość Amt Groß Kreutz.
Loty konkursowe poprzedzone zostaną wywózkami treningowymi. Oficjalnych treningów będzie dziesięć. Siedem przed lotami konkursowymi oraz trzy między nimi. Zamykając gazetę byliśmy już po trzech pierwszych treningach, których wyniki oczywiście były publikowane na żywo na stronie internetowej WG Polska. Oto pierwsze trójki z poszczególnych lotów. Trening nr 1 (Morawki): 1. Przemysław Antczak, 2. Józef Lewandowski, 3. Roman Jaguś. Trening nr 2 (Sędzimirowice): 1. Mateusz Wałęsa, 2. Wiesław Stelmasiak, 3. Józef Lewandowski. Trening nr 3 (Staw): 1. Marek i Mateusz Kaniccy, 2. Mateusz Wałęsa, 3. Mateusz Wałęsa.
WG Giewont
Po zakończeniu zmagań roczniaków, w Pyzówce nadchodzi czas na rywalizację gołębi młodych zaciemnianych. W momencie pisania tego tekstu, były one już po siedmiu wywózkach treningowych z odległości nie dłuższych niż 30 km. Do tej pory organizatorzy mogą pochwalić się znikomymi stratami, gdyż przed treningiem nr 8 brakowało tylko 12 gołąbków. Ma się on odbyć z odległości 55 km. Następnie gołębie czeka trening z 75 km oraz 5 lotów konkursowych z dystansów 100, 140, 220, 315 i 430 km. Ostatni lot konkursowy – finał, planowany jest na niedzielę 21 lub 28 sierpnia. Wszystko uzależnione jest od pogody. Dokładne daty zmagań konkursowych podane zostaną (z odpowiednim wyprzedzeniem 5-7 dni) na stronie internetowej mwgstrzelec.pl, będącej witryną rywalizacji młodych zaciemnianych.
Równocześnie z lotami konkursowymi gołębi zaciemnianych, wystartują pierwsze wywózki treningowe młódków z WG Giewont. Wspominając poprzednie edycje tego wspólnego gołębnika, godnym podkreślenia jest fakt, iż ginie tu bardzo mało gołębi, a procent ptaków, które wróciły z lotu finałowego w stosunku do wszystkich zgłoszonych był jednym z największych w kraju. Wierzymy, że i w tym roku będzie podobnie.
Gdy rozmawialiśmy z Janem Bocheńczakiem, powiedział nam, że wszystkie młode, bez wyjątku, już latają. Obloty przeprowadzane są głównie w okolicy południa, gdyż w godzinach porannych trenują gołębie okolicznych hodowców. Poprosił nas również, byśmy zaznaczyli, że na liście z wynikami na żywo na stronie internetowej, oznaczone literą „s” zostały gołębie zaciemniane. Spowodowane jest to faktem, iż oba gołębniki obsługuje jeden i ten sam system.
Na koniec chcielibyśmy wspomnieć, że po zakończeniu rywalizacji, zgodnie z regulaminem, wszystkie ptaki zostaną wystawione na aukcję. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że ich kupnem zainteresowani są hodowcy z Chin. Wiemy, że rozmowy na ten temat trwają, a wspomniani hodowcy są chętni licytować najlepsze ptaki z gołębników w Pyzówce.
WG Małopolska
Końcówka czerwca oraz lipiec we wspólnych gołębnikach przebiegały pod znakiem dbania o dobry stan zdrowia gołębi oraz budowania ich formy lotowej. Podobnie rzecz się miała we wspólnym gołębniku Małopolska, gdzie poza organizatorami czuwał nad tym Robert Myszkowski, lekarz weterynarii specjalizujący się w leczeniu gołębi pocztowych. W tegorocznej edycji weźmie udział 385 gołębi podstawowych oraz 42 sztuki rezerwowe. Regulamin zakładał obsadę na poziomie 400 szt. Niestety kilka osób, mimo wcześniejszych deklaracji, nie opłaciło swoich gołębi. W związku z tym nagrody zostały nieco obniżone. Ich dokładną rozpiskę znajdziecie na stronie internetowej WG Małopolska. W ostatnim czasie pojawiło się na niej sporo nowych wpisów, co tylko udowadnia, że organizatorom zależy na systematycznym przekazywaniu informacji uczestnikom swojego przedsięwzięcia. Poza informacją o kwotach nagród w tegorocznej edycji, jedną z ważniejszych informacji jaką znaleźliśmy, jest plan lotów treningowych oraz konkursowych. Zakłada on siedem treningów odbywających się co 2-3 dni między 21 lipca, a 8 sierpnia. Cztery loty konkursowe (11-13.08, 17.19.08, 24-26.08, 31.08-02.09) oraz finał, który planowany jest na weekend 09-11 września.
Podobnie jak przed rokiem, pierwsze trzy treningi odbywają się w godzinach popołudniowych, natomiast kolejne loty rozgrywane będą z rana. Wyniki wszystkich lotów dostępne są w zakładce „Wyniki na żywo”, więc można sprawdzać je na bieżąco z dowolnego miejsca. Tak też zrobiliśmy i miłym zaskoczeniem było dla nas ujrzenie dwóch gołąbków Poradnika Hodowcy w pierwszej dziesiątce gołębi, które wróciły z pierwszego oficjalnego treningu. Pierwszy z nich uplasował się na 5, a drugi na 10 pozycji.
WG Gostyń
Od czasu naszej ostatniej rozmowy z organizatorami wspólnego gołębnika w Gostyniu, gołębie przeszły swoje drugie szczepienie. Po komplecie szczepień (paramyksowiroza oraz ospa) zaczęto wprowadzać dyscyplinę lotową w postaci wymuszonych oblotów wokół gołębnika. Ptaki chętnie trenują, a ich forma rośnie z dnia na dzień. Ten konkretny etap treningu ma przygotować lotniki do pierwszych wywózek, które z kolei budować będą formę i orientację w terenie przed zmaganiami konkursowymi.
W ostatnim czasie na stronie internetowej WG Gostyń pojawił się plan lotów konkursowych w tym sezonie. Zgodnie z regulaminem zakłada on pięć lotów, z których tradycyjnie ostatni będzie finałem. Jeżeli warunki atmosferyczne na to pozwolą, to loty konkursowe odbędą się z: 1. Jarocina (12.08), 2. Pleszewa (18.08), 3. Turku (25.08), 4. Żychlina (01.09). Finał natomiast planowany jest na 10 września.
Zgodnie z założeniami regulaminu, nagrody dla zwycięzców zostaną proporcjonalnie pomniejszone w stosunku do liczby zgłoszonych uczestników tegorocznej rywalizacji. Dokładne kwoty po przeliczeniu opublikowane zostaną na stronie internetowej wspólnego gołębnika Gostyń. Na wspomnianej stronie uruchomiony został już system pokazujący wyniki na żywo z poszczególnych lotów treningowych. Można więc na bieżąco śledzić pozycje swoich pupili oraz zapoznać się z aktualnym stanem gołębnika.
Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do pomocy przy koszowaniu gołębi na loty. Będąc na miejscu hodowcy będą mogli na własne oczy obejrzeć startujące w rywalizacji gołębie i porozmawiać z organizatorami. Prosi się jedynie o wcześniejszy kontakt telefoniczny.